Amstrad CPC harici disket kutusu

Merhaba,

Yakın zamanda aldığım lazer kazıyıcıyı denemek için yaklaşık iki yıl önce Amstrad CPC 6128’de kullanmak üzere yaptığım harici disket kutusunu raftan indirdim. Aslında bu sadece bir disket kutusu değil aynı zamanda bir güç dağıtıcı. Bu kutu sayesinde hem “güncel” 3.5″ disketler kullanabiliyor hem de adaptörden gelen 5v ve 12v’luk akımları dağıtarak CPC 6128’e güç sağlamış oluyoruz. Kablo karmaşası da biraz olsun azalmış oluyor. Elbette bu kutuya normal 3.5″ disket sürücü yerine gotek sürücü emülatörü de takabilirsiniz ama yoğun bir CPC6128 kullanıcısı olmadığımdan retro havanın dağılmaması için klasik disket sürücüyü tercih ettim.

Önce kutuyu nasıl yaptığım ile başlayalım. Doğrusu kutunun genel şekli çok karmaşık değil, bildiğimiz dikdörtgen bir kutu. Sadece iç kısmında sürücünün oturması ve elektrik soket ve kablolarının yerlerinden oynamaması için bir takım destekler var. Dikkat ettiğim bir diğer nokta kutunun Amstrad CPC6128’in dahili sürücüsünün ölçüleri ile mümkün olduğunca özdeş olmasıydı, bu şekilde iki sürücüyü üst üste kullanınca daha orijinal bir görüntü elde etmeyi amaçladım.

Malzemeler:

  • 3mm ayous ağacı levha (jaluzi yaprakları)
  • Plastik tutkal
  • Ahşap koruyucu ve renklendirici (meşe ve ceviz)
  • Mat vernik
  • Çeşitli marangoz aletleri

Kutuyu yaparken fotoğraf çekmediğim için yine “burada yapılmışı var” durumu ile karşı karşıyayız. Ancak kutu bildiğimiz dikdörtgen basit bir kutu.

Esas olay kutunun iç kısmında, disket sürücünün düzgün durması ve arka kapağın yerine vidalanması için iç köşelere uygun ölçüde çıtalar keserek yapıştırdım. 5 volt ve 12 volt girişi olarak kullanılacak olan molex sokete fiş takıp çıkarırken sabit durması için yanlarına ve arkasına destekler yapıştırdım.

Sırasıyla zımpara, ceviz renkli ahşap koruyucu ve vernik uygulayıp parçaları bir araya getirince orijinal donanımla uyumlu bir görüntü elde ediyoruz. İster üst üste ister yan yana kullanmak mümkün. Enerjiyi geçici olarak atx güç kaynağından sağladım, daha sonra bunu 5v ve 12v çıkışı olan bir harici hard disk adaptörü ile değiştirdim, daha derli toplu bir görüntü ortaya çıktı.

Şimdi lazer etiketleme kısmına geçiyoruz, burada istemeden de olsa güzel bir tecrübe edindim, lazeri kutuyu vernikledikten sonra uygulayınca vernik yanarak epey bir is çıkardı ve çok kötü bir görüntü oluştu. Bir çuval incir berbat oldu gibi ama panik yok çünkü ağaç ile çalışıyoruz. Ağaç alçak gönüllüdür, hatayı telafiye imkan tanır.

Hemen bir b planı geliştirip kutunun el değmemiş olan iç tarafını kullanmak amacıyla tam etiket çizgilerinden lazer ile keserek bozulmuş olan üst kısmı çıkardım. Daha önce CPC 6128’in rengine uyumlu olması için koyu bir ahşap olan ceviz renkli ahşap koruyucu kulandığımdan yazılar da yeterince belirgin olmamıştı. Bu defa daha açık bir renk olan meşe rengi kullanmaya karar verdim, hem bu şekilde ahşap kakma yöntemi uygulayarak daha güzel bir işçilik yapma fırsatı oluştu. Kestiğim parçanın temiz olan iç tarafını iyice zımparalayarak temizledim.

İpucu: Titreşim zımparası makinası ile elle tutma imkanı vermeyecek kadar küçük şeyleri zımparalarken malzeme tezgahın üzerinde gezinebiliyor, bunun önüne geçmek için malzemenin altına da bir zımpara koyun, kıpırdamadan duracak ve rahatça zımpara yapacaksınız.

İyice temizlediğim parçanın çevresine 1x1mm derinliğinde bir diş açtım, böylece yerine yapıştırdığımız zaman orijinal sürücünün etiketinin etrafındaki ince kanal görüntüsünü elde edeceğiz. Parçayı tekrar lazerle kazımak üzere yerine yerleştirdim, ama henüz yapıştırmadım çünkü daha yeniden renklendirme işlemi var.

Vernikten arındırılmış temiz ahşap yüzeye lazer uygulanınca sonuç çok daha iyi oldu. Meşe rengi ahşap koruyucuyu da uygulayınca ceviz rengi gövde ile kontrast ama bir o kadar da uyumlu bir görüntü oluştu. Meşe rengi ayrıca yazıları da öne çıkarmış oldu. Ön, arka ve alt taraflara da gerekli lazer etiketleme işlemini yapıp ince bir zımparadan sonra son kat dolgu vernik uyguladım. Tekrar bir ince zımpara ve son kat mat vernik uygulaması yaptım ve bitti.

Amstrad’a harici disket bağlarken bir taraftan da kablo karmaşasını önlemek adına başladığım bu basit kutu yapım işine lazer makinası karışınca sonuç baştakinden çok daha iyi oldu doğrusu. Birkaç deneme yapıp çalıştığını teyit ettikten sonra 8-bit kardeşliğini devam ettirmeleri adına daha önce yaptığım commodore disket sürücü emülatörünün yanına kaldırdım. 🙂 Disket etiketini bana sağlayan değerli arkadaşım Türker Gürevin’e de ayrıca teşekkür ederim, zaten Türkiye’de Amstrad CPC deyince ilk akla gelen isimdir ve yine kendisine güvenenleri şaşırtmadı.

Başka projelerde görüşmek üzere kalın sağlıcakla…

Amstrad CPC harici disket kutusu” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s